sobota, 28 lipca 2012

Święta Księga Islamu

Koran



Tekst Koranu został objawiony Mahometowi w latach 610-632 w Mekce i Medynie (Arabia Saudyjska). Objawienia Mahomet przekazywał swoim wiernym a oni je zapamiętywali. Zostały spisane za czasów Kalifa Usmana w latach 644-656, który powołał komisję złożoną z najbliższych współpracowników Mahometa. Komisja Usmana zgromadziła i spisała 114 sur.




Zgodnie z wiarą muzułmańską Koran powstał w języku arabskim i jedynie arabski oryginał jest tekstem kanonicznym. Recytowanie liturgiczne może się odbywać tylko po arabsku.

Ze względów praktycznych księgę podzielono na 30 równych części tyle bowiem dni liczy miesiąc Ramadan -  święty miesiąc postu. Codziennie należy przeczytać jedną część księgi by w ciągu miesiąca ukończyć całość. Dla ułatwienia każdą podzielono na dwie części poranna i wieczorną.

Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com
Asia

sobota, 21 lipca 2012

Ramadan

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. W tym roku pierwszy dzień święta został ustalony w dniu 20 lipca (piątek) . Przez 30 dni od wschodu do zachodu słońca obowiązuje post. Muzułmanie powstrzymują się od jedzenia, picia, używek oraz współżycia seksualnego. Wieczorem post ustaje i wtedy wierni mogą spotkać się z krewnymi, przyjaciółmi oraz sąsiadami i zjeść wspólnie pierwszy posiłek.

Miesiąc postu obchodzony jest na pamiątkę zesłania przez Allaha świętej księgi islamu- Koranu. W czasie Ramadanu muzułmanie częściej niż zwykle chodzą do meczetu i czytają Koran.
Przygotowania do tego święta zaobserwowałam na ulicach już tydzień wcześniej. Na straganach pojawiły się lampki – Fanoos – które są wyposażone w żarówki.










Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com
Asia


sobota, 14 lipca 2012

Telewizja

Arabska telewizja Al – Dżazira powstała w 1996 roku, ale na świecie stała się sławna dzięki transmisjom wydarzeń z 11 września 2001. Wzorując się na brytyjskiej BBC i amerykańskiej CNN zdołała skupić wokół siebie widownię państw arabskich. Początkowo nadawana w języku arabskim, od 2006 roku ma swój kanał również w języku angielskim. Posiada również kanały tematyczne  Sport, Live, Children oraz dwujęzyczną stronę internetową.
Nazwa Al – Dżazira oznacza wyspę i jest nawiązaniem do siedziby telewizji Kataru. Telewizja często jest krytykowana w Europie za pokazywanie brutalnych scen i brak etyki dziennikarskiej. Jako pierwsza pokazała zdjęcia zabitego polskiego dziennikarza Waldemara Milewicza. Konflikty ostatniej dekady pokazywane były z perspektywy państw muzułmańskich: Afganistanu, Iraku, Palestyny, Libanu i aktualnie Syrii.
Według Stanów Zjednoczonych i państw europejskich takie nagrania mają wzbudzić w arabskich telewidzach nienawiść do zachodniego świata i kształtować w dzieciach obojętność na brutalność wojen. Pamiętajmy jednak, ze tzw. etyka dziennikarska i wrażliwość widzów na drastyczne obrazy wytworzyły się w państwach w których nie są prowadzone działania wojenne. Krwawe zdjęcia z walczącej Syrii i konsekwencje toczącej się wojny pokazywane są na bieżąco . Największe wrażenie robią drastyczne sceny ukazujące śmierć osób cywilnych.
Pojawił się akcent Polski związany z współpracą, z tą stacją telewizyjną. Na mistrzostwa Euro 2012 Al – Dżazira transmitowała z Polski wszystkie mecze. Studio znajdowało się na trzecim piętrze Hotelu Marriott. Dziennikarze, których wysłała telewizja pochodzili z Maroka, Algierii, Libanu, Portugali oraz z Wielkiej Brytanii.
Telewizja również relacjonowała i nadal relacjonuje sytuację w Egipcie. Dlatego dla mieszkańców tego kraju telewizja jest oknem na świat. W każdej wolnej chwili Egipcjanie oglądają tzw. „szklany ekran”.





Nawet w sklepie z firanami i zasłonami telewizor znajduje sie w centralnym miejscu

Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com
Asia




sobota, 7 lipca 2012

Koptowie

Żyjący w muzułmańskim otoczeniu kulturowym chrześcijanie są na pewno mniejszością wyznaniową. Są potomkami rdzennych mieszkańców Egiptu. Koptowie posługują się na co dzień językiem arabskim. Można ich poznać po tym, że mają umieszczony tatuaż w kształcie krzyża na ręce. Za założyciela wspólnoty uważa się św. Marka Ewangelistę.
W Hurghadzie w dzielnicy EL Dahar  powstaje nowa Katedra im. Św. Schenouda, również już odbywają się w niej nabożeństwa koptyjskie. Asia








Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com