sobota, 26 stycznia 2013

Święto Narodzin Proroka

W tym roku, 24 stycznia obchodzono święto Narodzin Proroka Mahometa. Na pamiątkę tego wydarzenia wierni zbierali  się w meczetach i opowiadali sobie historie z życia proroka, jego rodziny i towarzyszy. We wczesnym islamie nie obchodzono tego święta, narodziło się ono na przełomie X/XI wieku w Egipcie.
Mahomet urodził się 12 rabi- al- awwal w trzecim miesiącu kalendarza muzułmańskiego. Według źródeł historycznych tego dnia narodził się Prorok, który prowadził ludzi drogą prostą, przeciwstawiał się złu, rasizmowi oraz wojnie. Był człowiekiem, który połączył wszystkie plemiona arabskie głosząc braterstwo oraz pojednanie w imię Boże.


Po 23 latach misji proroczej stanął na czele pierwszego państwa muzułmańskiego, prowadząc skromne życie. Umierając nie pozostawił po sobie żadnego majątku, oddając cały swój dorobek na głoszenie wiary.
Z okazji tego święta  na ulicach pojawiły się stragany a na nich bardzo duży wybór słodyczy, laleczek w strojach panien młodych oraz w strojach dam angielskich.
 
 
 

 
Obecnie to święto obchodzi się w gronie rodzinnym, natomiast parę lat wstecz było obchodzone huczniej na ulicach.

 
Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com
Asia


sobota, 19 stycznia 2013

Przystawka z ziemniaków - Przepis

 
Przystawka z ziemniaków
 
Składniki:


·         Ziemniaki 1 kg
·         Jajka 2 szt.
·         Mąka
·         Oliwa
·         Sól





Ziemniaki obrać i ugotować ale tak aby nie były rozgotowane. Wyjąć z wody. Pokroić w plastry, następnie obtoczyć w jajku i posolonej mące. Smażyć na głębokim gorącym oleju.


 
 
 
Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com
Asia
 





 
 

sobota, 12 stycznia 2013

Kobieta i jej rola w rodzinie



Kobieta w islamie jest ostoją rodziny, źródłem i symbolem stabilności. Utożsamia się ją z funkcją żony i matki. Mąż utrzymuje żonę starając się, aby nie żyła gorzej niż w domu ojca. W małżeństwie nie ma wspólnoty majątkowej i wszystkie wartości jakie żona wniosła do związku, pozostają jej własnością.
 
Zamożna kobieta nie ma obowiązku łożenia na dom ale może to robić z własnej woli. Kobiety mają prawo uczyć się i zdobywać zawód. Jednak zarobione przez nią pieniądze należą do niej i ma ona prawo je wydać na własne potrzeby.



Mężczyzna rozciąga opiekę na kobiety z rodziny, biorąc pod swoje skrzydła siostry i inne krewne, nie mówiąc o matce. Ale opieka ta przeobraża się często w uzależnienie które doprowadza do separacji kobiety od świata.

Uczucia małżonka, opinia społeczna oraz pozycja jej własnej rodziny gwarantują mężatce bezpieczeństwo i stabilizację. Macierzyństwo podnosi pozycję kobiety w rodzinie i jej rangę społeczną. Duża liczba dzieci płci męskiej zapewnia opiekę na starość. Więź miedzy synem a matką jest bardzo silna. Zgodnie z cytatem z Koranu:  „Wobec kobiety największe prawa ma jej mąż, wobec mężczyzny największe prawa ma jego matka”
 
 
Mężczyzna zgodnie z prawem może poślubić cztery żony. Lecz najważniejszą regułą  jest nakaz jednakowego traktowania wszystkich żon. Obejmuje to między innymi równą część czasu spędzanego z każdą z nich oraz zapewnienie takiego samego statutu materialnego. To znaczy że jeżeli pierwsza żona dostała od męża dom ma on obowiązek zapewnić kolejnej żonie takie same warunki. W świecie współczesnym to właśnie czynnik ekonomiczny powoduje, że mężczyznę nie stać na ponowny ożenek. Małżeństwo z dwoma kobietami obecnie jest rzadkością a posiadanie większej ilości żon można zaobserwować jedynie w biednych i niewykształconych warstwach społeczeństwa.
 
 
Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com
Asia








.
 

 





 

sobota, 5 stycznia 2013

Beduini




Beduini to sunnickie koczownicze plemię. Tradycyjnie każde plemię wędrowało po własnym terytorium w poszukiwaniu pastwisk oraz rozbijało obóz w pobliżu oazy. Głównym zajęciem była hodowla wielbłądów, owiec i kóz.
 
Obecnie sytuacja Beduinów ulega zmianie. Rząd egipski próbuje ograniczyć prowadzony przez nich koczowniczy tryb życia. Proponuje im mieszkania no obrzeżach miast, gwarantując pomoc w przystosowaniu się do nowego życia.

Również wielki wpływ na tradycyjny styl życia wywarły nadmorskie kurorty, które dały im zatrudnienie. Dziś wielu dawnych pasterzy utrzymuje się z turystyki, zajmując się pilotowaniem wycieczek po pustyni lub przejażdżkami  na wielbłądach.
 


Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com
Asia