piątek, 25 maja 2012

Współcześni Egipcjanie

Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i trzecim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki. Średnia gęstość zaludnienia jest niewielka, a rozmieszczenie ludności bardzo nierównomierne. Większość kraju jest niemal bezludna, a populacja na terenach rolniczych oraz w dużych miastach takich jak Kair i Aleksandria należy do największych na świecie. Dwie trzecie a nawet trzy czwarte społeczeństwa  nie ukończyło 35 roku życia i boryka się z dużym bezrobociem. Młodzi ludzie często po ukończeniu szkoły nie mogą znaleźć zatrudnienia, a tym samym usamodzielnić  i uniezależnić się od rodziny.
Obok siebie żyją zarówno Muzułmanie, którzy są większością religijną jak i Koptowie. Jednak problemy ekonomiczne dotyczą obu wyznań. Gdy widzę na ulicy młodzież pozbawioną uprzedzeń religijnych, rozmawiającą ze sobą lub bawiącą się razem dostrzegam, że dla młodych ludzi liczy się kontakt z drugim człowiekiem i tolerancja. Na pewno jest to świadectwem chęci zmiany i zaprzestania czasem sztucznych podziałów religijnych.

Przeobrażenia, które rozpoczęły się w Egipcie demonstracjami w 2011 roku spowodowały obalenie dotychczasowego reżimu oraz wprowadzenie demokracji. Mieszkańcy Egiptu mają teraz możliwość dokonania zmian, które mogą być nawet dla nich samych zaskakujące.



Tradycyjne spędzanie czasu przez mężczyzn poza domem


Wypłata pieniędzy z bankomatu






Mężczyźni również bardzo często robią zakupy


Panny Młode w Dniu Ślubu mają na sobie europejskie suknie



Dzieci już od najmłodszych lat pracują i zarabiają pieniądze

Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail:  2012afryka@gmail.com
Asia