sobota, 12 stycznia 2013

Kobieta i jej rola w rodzinie



Kobieta w islamie jest ostoją rodziny, źródłem i symbolem stabilności. Utożsamia się ją z funkcją żony i matki. Mąż utrzymuje żonę starając się, aby nie żyła gorzej niż w domu ojca. W małżeństwie nie ma wspólnoty majątkowej i wszystkie wartości jakie żona wniosła do związku, pozostają jej własnością.
 
Zamożna kobieta nie ma obowiązku łożenia na dom ale może to robić z własnej woli. Kobiety mają prawo uczyć się i zdobywać zawód. Jednak zarobione przez nią pieniądze należą do niej i ma ona prawo je wydać na własne potrzeby.



Mężczyzna rozciąga opiekę na kobiety z rodziny, biorąc pod swoje skrzydła siostry i inne krewne, nie mówiąc o matce. Ale opieka ta przeobraża się często w uzależnienie które doprowadza do separacji kobiety od świata.

Uczucia małżonka, opinia społeczna oraz pozycja jej własnej rodziny gwarantują mężatce bezpieczeństwo i stabilizację. Macierzyństwo podnosi pozycję kobiety w rodzinie i jej rangę społeczną. Duża liczba dzieci płci męskiej zapewnia opiekę na starość. Więź miedzy synem a matką jest bardzo silna. Zgodnie z cytatem z Koranu:  „Wobec kobiety największe prawa ma jej mąż, wobec mężczyzny największe prawa ma jego matka”
 
 
Mężczyzna zgodnie z prawem może poślubić cztery żony. Lecz najważniejszą regułą  jest nakaz jednakowego traktowania wszystkich żon. Obejmuje to między innymi równą część czasu spędzanego z każdą z nich oraz zapewnienie takiego samego statutu materialnego. To znaczy że jeżeli pierwsza żona dostała od męża dom ma on obowiązek zapewnić kolejnej żonie takie same warunki. W świecie współczesnym to właśnie czynnik ekonomiczny powoduje, że mężczyznę nie stać na ponowny ożenek. Małżeństwo z dwoma kobietami obecnie jest rzadkością a posiadanie większej ilości żon można zaobserwować jedynie w biednych i niewykształconych warstwach społeczeństwa.
 
 
Wszystkich tych, którzy mają komentarze lub propozycje tematów, które miałabym poruszyć na blogu, bardzo proszę o kontakt e- mail: 2012afryka@gmail.com
Asia








.